Dobry Informatyk
Najlepsze poradniki dla początkujących informatyków

Czy warto aktualizować BIOSa?


Aktualizować BIOS czy nie aktualizować, oto jest pytanie. Hamletyzowanie przy tym zagadnieniu jest jak najbardziej na miejscu. Wszyscy użytkownicy komputerów zdają sobie sprawę, że "Basic Input/Output System" jest najważniejszym programem jaki posiada nasz sprzęt.

BIOS jest zestawem podstawowych procedur pośredniczących pomiędzy naszym komputerem a systemem operacyjnym. Dla wielu z niedoświadczonych osób sama zmiana ustawień powoduje drżenie rąk. Teraz pojawia się kwestia aktualizacji. Są dwie szkoły. Rzecznicy jednej powiadają, że jeżeli komputer pracuje normalnie, to pod żadnym pozorem nie należy mu w tym pomagać. Lepsze będzie zawsze wrogiem dobrego. Nie ma powodu ryzykować, o ile powody nie są wystarczająco poważne. Poza tym jeżeli podczas aktualizacji BIOS padnie nam zasilanie, to bez pomocy serwisu się nie obejdzie. Nie pomoże nawet "zworkowanie", czyli reset płyty głównej. Zwolennicy odmiennego poglądu utrzymują, że BIOS, jak każdy program, nie jest wolny od błędów czy niedoróbek.

Nowa wersja pozwala płycie głównej rozwinąć skrzydła i obsługiwać nowe komponenty. Zanim pojawią się dylematy związane z aktualizacją, powinniśmy wejść na stronę główną producenta płyty głównej. W dziale aktualizacji należy podać dokładny model naszej płyty i sprawdzić, czy są aktualizacje, co nie jest pewne. Pod żadnym pozorem nie wolno zainstalować BIOS przygotowanego dla innego sprzętu. Nigdy! Jak dowiedzieć się, jaki mamy dokładnie model płyty głównej. Można skorzystać z oprogramowania, które ujawni nam wszelkie sekrety naszego komputera (np. bezpłatnego CPU-Z 1.59) lub odkręcić obudowę i sprawdzić oznaczenia zawarte na płycie. Jeżeli nadal jesteśmy przekonani do aktualizacji, to postępujemy zgodnie z instrukcjami zawartymi na stronie i w programie instalacyjnym producenta. Koniecznie odwiedźmy witrynę producenta.

Gdy wpiszemy do wyszukiwarki model naszej płyty, pojawią się rozmaite witryny oferujące download naszego BIOS, które dla bezpieczeństwa należy zignorować. Uważnie czytajmy komunikaty instalatora i instrukcję obsługi. Jeżeli BIOS się zaktualizuje poprawnie, to komputer się zrestartuje i wszystko zadziała.

Komentarze

myusername commented 5 days ago
Panel content
myusername commented 5 days ago
Panel content